A játszótér több mint szórakoztató eszközök gyűjteménye, vagy egy nélkülözhetetlen tér ahol a gyerekek fizikai aktivitást végeznek, szociális készségeket fejlesztenek és interakcióba lépnek a környezetükkel. A játszótéri eszközök kialakítása és funkcionalitása fontos, de a felület megválasztása ugyanilyen fontos és szükséges. A megfelelő felület nemcsak a sérülések kockázatát minimalizálja, hanem hozzájárul a játszótér tartósságához és általános esztétikai megjelenéséhez is. Sőt!, Kifejezetten feldobja a közösségi tér megjelenését és határozottan odavonzza és megfogja mindenki tekintetét.
A biztonság az első!
OK, De miért számít a felszín?
A játszótéri felület kiválasztásakor a legfontosabb szempont a biztonság. Az esések a sérülések gyakori okai, és a megfelelő felület segíthet csökkenteni a sérülések súlyosságát. Az ütéselnyelő felületek csökkentik a törések vagy ne adj’ isten, agyrázkódások kockázatát, különösen olyan magasból, mint a csúszdák vagy a magasabb mászószerkezetek. A jó játszótéri felületnek meg kell felelnie a biztonsági szabványoknak, például a fejsérülési kritériumnak (HIC =Head Injury Criterion), hogy elegendő csillapítást biztosítson a sérülések minimalizálásához. Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem jelenti azt, hogy a balesetek teljesen elkerülhetők. A felület ütéselnyelő képessége az anyagtól, a vastagságtól és a környező berendezésektől és az ott lévő tárgyaktól is függ. A burkolat elsődleges célja a sérülések súlyosságának csökkentése, nem pedig a balesetek megelőzése. A szülői felügyelet továbbra is kulcsfontosságú!
Játszótéri felületek típusai és azok előnyei
Homok
A homok hagyományos és természetes választás a játszótéri felületekhez. Ez egy megfizethető lehetőség, és bizonyos szintű ütéselnyelést biztosít. Azonban karbantartást igényel – a homok idővel tömörödhet, és rendszeresen pótolni kell. Ugyan biztonsági előnyöket kínál, de a törmelék, állati hulladék és egyéb szennyeződések gyűjtőhelyévé is válhat sajnos, ami további takarítási és karbantartási erőfeszítéseket igényelhet. Ráadásul a mosógépünket sem kíméli 🙂
Faforgács vagy mulcs
A faforgács vagy mulcs szintén pénztárca kímélő választás a játszóterek számára. Jó ütéselnyelő képességgel rendelkezik, organikus, természetes megjelenést biztosít, amely jól illeszkedik a kültéri környezetbe. Biológiailag lebomló és környezetbarát, így környezettudatos választás, amit mi támogatunk, DE! A homokhoz hasonlóan gyakori pótlásra és karbantartásra szorul, különösen a nagy forgalmú területeken idővel biztosan elmozdul, mert a gyerekek széthordják, a vihar elsöpri és haza is viszünk belőle egy keveset, ami rettentő egyenetlen felületet eredményezhet.
Gyöngykavics 
A 4-8 mm-es színes gyöngykavics teljesen ideális egy költséghatékony játszótéri felület készítéséhez mert nem túl kicsi, hogy beleragadjon a cipőkbe, és nem túl nagy, hogy kényelmetlen legyen rajta járni. Illetve elég rugalmas, de stabil felületet alkot, amely hatékonyan csillapítja az esés okozta ütéseket. Természetes anyag, ez által környezetbarát megoldás, amely illeszkedik a játszóterek környezetébe.Jó vízelvezető, tehát megakadályozza a pocsolyák kialakulását, így a játszótér gyorsan használható eső után is. Ellenáll az időjárás viszontagságainak és a nagy igénybevételnek. Egyszerűen tisztán tartható, szükség esetén könnyen pótolható. A tapasztalataink szerint ez a megoldás a legjobb, ha a költség hatékony megoldást keressük egy játszótér esésvédelmi felületének kialakításakor. Ugyan ez is gondozást és karbantartást igényel, de jóval kevesebbet az előzőeknél.
Előre gyártott gumilapok
A gumilapok kiváló biztonsági jellemzőik miatt egyre népszerűbbek a modern vagy felújított játszótereken. Tapasztalataink szerint, az újrahasznosított gumi lapok kiváló ütéscsillapítást biztosítanak és egy ideig ellenállnak az időjárásnak, a kopásnak és a szakadásnak, viszont egy idő után sajnos deformálódnak és morzsalékosak lesznek. Egymásba illeszkedő kialakításuk és változó méreteik egyszerűvé és költséghatékonnyá teszik a telepítését. Ezenkívül a gumilapok különböző színekben és mintázatokban kaphatók, lehetővé téve a kreatív kialakítást. Alacsony karbantartás igényűek, mivel nem igényelnek rendszeres cserét, mint a homok vagy a faforgács. Bár a kezdeti költségek magasabbak lehetnek, hosszú távú tartósságuk és biztonsági jellemzőik miatt megéri inkább minőségi UV stabilizált gumilapba befektetni egy felújítás vagy költséghatékony kivitelezés során.
Öntött Gumi burkolat a nagymenő
A helyben öntött gumi burkolat (EPDM/SBR).
Az EPDM (etilén-propilén-dién-monomer) vagy SBR (sztirol-butadién gumi) anyagból készül. A helyben öntött gumiból készült felületek a biztonság, a tartósság és az esztétikum kiváló kombinációját nyújtják. Ezek a varratmentes, vagyis nem illesztett gumiból készült felületek bármilyen kialakításban testre szabhatók, lehetővé téve a kreatív, vonzó játszóterek kialakítását. Rendkívül tartósak, ellenállnak az időjárás viszontagságainak és az egész játszótéren egyenletes ütésvédelmet biztosítanak. Bár ez a megoldás általában drágább és szakszerű beépítést és kivitelezést igényel, bátran mondhatjuk hogy ez a legmegbízhatóbb és legtartósabb felületanyag ma a játszótereken, a fitnesz parkokban és sport pályákon egyaránt.
A megfelelő felület kiválasztása
Mi alapján döntsünk?
A játszótéri felület kiválasztásakor több tényezőt is figyelembe kell vennünk annak érdekében, hogy a tér biztonságos és egyben funkcionális maradjon:
Kritikus esési magasság (CFH): Minél magasabb a játszótéri berendezés, annál nagyobb csillapítást kell biztosítania a felületnek.
Az igénybevétel mértéke: Minél gyakrabban és többen használják a játszóteret, annál tartósabbnak és karbantartás-mentesebbnek kell lennie a felületnek.
A befektetett költség kontra karbantartás költsége: A felület kezdeti telepítési költsége az egyik szempont, de a folyamatos karbantartás legalább olyan fontos. A homok és a faforgács gyakran olcsóbbak a telepítésben, de rendszeres karbantartást és pótlást igényelnek. A szintetikus felületek és a helyben öntött felületek kezdetben általában drágábbak, de ritkább karbantartást igényelnek és hosszabb ideig tartanak, így hosszú távon költséghatékonyabbak.
A legjobb játszótéri esésvédelmi felület a konkrét igényektől, a felszereltségtől, az eszközök esésvédelmi magasságától és a játszótér látogatottságától függ. A nagy igénybevételű területek esetében az EPDM gumilapok vagy a helyben öntött gumi biztonságot, tartósságot és alacsony karbantartást kínál. Természetes környezetben a homok vagy a faforgács is szóba jöhet, bár ezek több karbantartást igényelnek. A legfontosabb, hogy megfeleljen az olyan biztonsági szabványoknak, mint a PN-EN 1176, és a biztonságos környezet érdekében gondoskodjon a rendszeres ellenőrzésről és karbantartásról. A megfelelő felület kiépítése egy befektetés, ami hosszú távú biztonságot és tartósságot biztosít minimális karbantartás mellett nekünk és gyermekeink részére.
Outdoor Fitness Center Team
Kérje személyes konzultációnkat, hogy segíthessünk a döntésben, Önnek melyik felület lenne a legideálisabb!